[Not a valid template]
Przedstawiam ZBIRKA, młodziutkiego pacjenta I klasy z wadą zgryzu klasy II L.
II klasa wad zgryzu to nic innego jak tyłozgryz. U pacjenta z tyłozgryzem obserwujemy przesunięcie do tyłu dolnego łuku zębowego, w stosunku do łuku górnego. Niestety w takim przypadku bardzo często występuje tak zwany zgryz urazowy, czyli powodujący urażanie struktur jamy ustnej takich jak błony śluzowe policzków, czy tak jak to miało miejsce w przypadku Zbirka – podniebienia, przez źle ustawione zęby. Pacjenci u których występuje zgryz urazowy, wymagają natychmiastowej pomocy aby przede wszystkim przynieść im ulgę oraz poprawić relacje zgryzowe.
Jak pomóc cierpiącemu Zbirkowi?
U Zbirka zmuszona byłam skrócić korony kłów dolnych (które wbijały się w podniebienie) oraz przeprowadzić endodontyczne leczenie biologiczne, które polega na celowym otwarciu komory zęba oraz założeniu opatrunku pozwalającego pozostawić miazgę żywą, dzięki czemu może ona dokończyć proces kształtowania korzenia.
Czy u zbirka można było przeprowadzić klasyczne leczenie kanałowe?
Ponieważ Zbirek trafił do mnie w wieku 6 miesięcy, a u tak młodych osobników ukryte w kości korzenie nie są jeszcze wykształcone, nie można u nich przeprowadzać klasycznego leczenia kanałowego.