Albert – ankyloza stawu skroniowo – żuchwowego

Kot Albert 1

Zdjęcie 1 z 3

Drodzy Kociarze 🙂  … Zapewne część z Was zna historie kotów „skoczków”, które w niepohamowanym instynkcie łowieckim rzuciły się za ptaszkiem z wyższego niż parter piętra. Ponieważ miałam okazję poznać kilku takich bohaterów, chciałabym przedstawić jeden z możliwych skutków twardego lądowania, a mianowicie zwichnięcie stawu skroniowo – żuchwowego. Kotem – modelem będzie Albert, który rok temu doznał urazu i wrócił do domu z delikatnie przesuniętą żuchwą. Nie przeszkadzało mu to w funkcjonowaniu, normalnie jadł, pił, bawił się… Kilka dni temu jednak, właścicieli zaniepokoiło znaczne przemieszczenie żuchwy w odniesieniu do stanu wcześniejszego i dlatego kotek został skierowany na konsultację. Podczas wizyty przeprowadziłam badanie ogólne i neurologiczne, oceniłam stan uzębienia oraz wykonałam serię zdjęć RTG. 


Skąd podejrzenie zwichnięcia stawu?
Zwichnięcie stawu to po prostu przemieszczenie powierzchni stawowych tworzących staw kości. Najczęstszym objawem jest przesunięcie względem siebie szczęki górnej i dolnej, czego efektem jest wada zgryzu lub niemożliwość zamknięcia pyszczka. 


Jaki typ zwichnięcia miał Albert?
Albert miał lewostronne donosowe zwichnięcie stawu – wówczas żuchwa wysuwa się w stronę przeciwną do miejsca zwichnięcia, czyli w tym przypadku w prawo.
Leczenie?
Zwichnięty staw skroniowo – żuchwowy trzeba nastawić tak szybko jak to możliwe, po repozycji konieczna jest tymczasowa stabilizacja, aby zapobiec nawrotowi.
Dlaczego u Alberta nie dokonałam repozycji podczas wizyty?


Niestety u Alberta doszło do tzw. ankylozy, czyli zesztywnienia i unieruchomienia okolicy stawu w wyniku włóknistego lub kostnego połączenia. Z taką sytuacją spotykamy się wtedy, kiedy proces jest przewlekły , a jak wspomniałam do pierwszego przemieszczenia (chociaż było ono nieznaczne) doszło około 12 miesięcy temu. 
Co dalej z Albertem?


Kotek skierowany został na tomografię komputerową głowy, która dokładniej zobrazuje okolice stawów i rozległość procesu. Po otrzymaniu wyników zaplanowany zostanie zabieg chirurgiczny, który ma na celu przywrócić prawidłowe relacje zgryzowe i poprawić komfort życia Alberta 🙂
Jakie wnioski?

  1. Przede wszystkim profilaktyka, czyli zabezpieczenie siatką okien i balkonów.
  2. Jeżeli dojdzie do choćby najdrobniejszego urazu – nie czekaj, skonsultuj się z lekarzem!!! 
  3. Jeżeli Twoje zwierzę zwichnie staw, trzeba go nastawić tak szybko jak to możliwe. 

UWAGA: Problem niestety dotyczy również piesków!!!